четвъртък, 11 юни 2015 г.

Материи!!! Какво е това?





Най-важното за една дреха е плата, от който е произведена! Модните специалисти  казват: Носете дрехи от естествени материи”. Да чудесно, но кои точно дрехи са от естествени материи? Как се класифицират тъканите? Какви материи да носим? Как се поддържат различните платове? Какви материи са подходящи за съответния сезон? Това са въпросите които си задава всеки нормален човек, който не е част от модния бранш. Материите, от които са изработени дрехите ни, са от първостепенно значение, за да се чувстваме комфортно и да не навредим на кожата си. Особено важни са за малките деца и за хората, предразположени към алергии и кожни заболявания. Те са номер едно при бельото, което е в директен целодневен контакт с кожата. Предимствата на естествените материи се приемат за аксиома, но при тях се явява проблемът с високата цена. Често изправени пред тази дилема търсим компромисно решение.
В тази статия Фешън чойс има за цел да ви запознае с отговорите на всички тези въпроси.
Като начало ще започнем с тъканите, как се класифицират:
  •        Естествени, които от своя страна се разделят на тъкани от растителен произход и съответно тъкани от животински произход.  Като видни представители на тази група тъкани са: памук, лен, коноп и коприна
  •      Изкуствени (вискоза), характерно при тях е че се извличат като естествени, но се обработват, като синтетични. Получават се на основата на целулоза. Вискозата е един от най-видните представители в тази група влакна. Плътно след нея се нареждат ацетатните. Поради ниската им температура на горене и лесната им за палимост те са пожароопасни. При процеса се отделят куп токсични вещества – въглероден диоксид, ацетон, метилов алкохол, оцетна и мравчена киселина и др.
  • Синтетични, характерно за тях е, че са на основата на петрол. Видни представители на тази група тъкани са: полиестери, полиакрили, поливинил хлориди. Те се получат чрез овлакняване на синтетични полимери. Характеризират се с голяма здравина на протриване при сравнение с естествените. Често се наелектризират и „пукат”. Намачкват се по-трудно и не поемат влагата от тялото. Именно това е причината, поради която всички
специалисти казват да се носи бельо от естествени материи – хигиената на бельото от 100% синтетика е съмнителна.
Така вече се запознахме с видовете тъкани, но това само не стига. Сега ще ви дадем полезни съвети за самите тъкани и как трябва да се перат:

Започваме с царя на платовете, а именно това е памука. Той е здрав, издръжлив на опън и устойчив на топлина. С помощта на кардиране/развласяване/ топлинната му способност се повишава, което го прави подходящ и за по-студените месеци. Мачка се и  при пране може силно да се свие. За да се намалят свиваемостта и мачкаемостта  памука се подлага на специална обработка – апретиране (става по-лесен за поддръжка). При мерсеризиране (обработване с разтвор  на натриева основа и едновременно опъване) памукът добива лек блясък и издръжливостта на опън и попивателната му способност се увеличават. Памучното влакно е най-използваният естествен материал  в облеклото. Памукът е страхотен, защото е удобен, дишащ и лесен за почистване. Той е наистина с многостранна употреба и се произвежда във всякакъв вид. Обикновено памучните изделия се перат добре на 30-40 градуса и по-голямата част от тях се гладят с гореща ютия, а прахът който се използва е за фино пране без избелващи гранули. Не се използва сушилня, да не се свиват дрехите.  Фешън чойс препоръчва, ако на етикета пише, че дадената дреха е от 100% памук или вълна, но е твърде ниска цената, да не се доверявате. Памукът е най-подходящата материя за бельо. Едно съветче от fashionchoice: тъй като продаваните колосани памучни дрехи имат силен блясък, те могат да те заблудят за качеството си. Просто разтъркай едно ъгълче между пръстите си и виж дали гланцът пада, а отдолу се подава истинската кофти материя.   Има обаче няколко специфични съвета за тези облекла:



  •    Джинси: повечето джинси днес са направени от предварително изпран джинсов плат, който се използва, за да се постигне износен вид, но те въпреки това се свиват и избеляват. Перете ги обърнати наопаки с хладна вода и ги гладете с гореща ютия веднага след изпиране, за да отстраните твърдостта на плата. Тъй като джинсите са доста твърди, могат да се поставят спретнато сгънати в чекмеджета и на рафтове. 
  •         Памучни ризи: не забравяйте да отстраните неща като втвърдители за яки преди пране около 40 градуса. Винаги е по-добре да сушите ризите мокри върху закачалки, на които те така или иначе трябва да се държат. Гладенето също трябва да става преди дрехата да е напълно изсъхнала.  


Фешънчойс в своя онлайн магазин предлага дрехи от 100% памук. Един от тези продукти е  Лятна мъжкатениска с щампа на мотор в 4 цвята е от 100% памук, която е внос от Италия. Собло деколте и къс ръкав. В предната част качестве на щампа на мотор, а задната част е изчистена в съответният цвят. Тази тениска е подходяща за лятото, като може да бъде носена както с дънки, така и с спортно-елегантен паталон

 
За дамите в нашият онлайн магазин предлагаме. Прав модел дамски дънки от деним с аксесоар и колан, които са съчетани с кафяв кожен колан с тока и аксесоар – синджир. Действащи джобове в предната и задна част. Изработени са от качествен деним със изтъркан ефект. Втален модел подчертаващ тялото по ненатрапчив начин.
 
 
 
 
Другият плат представител на тази група е вълната. Кой не обича вълната? Едва ли има такъв човек през зимата. Тя запазва и топлината, и прохладата, а през студените зимни нощи няма нищо по-хубаво от огромен вълнен пуловер, в който да се сгушите. Тя просто е идеална за зимата и задържа топлина. Причината е в къдравината на влакната и външния люспест слой. Грубите вълнени влакна обаче могат и да дразнят кожата. Най-меки са агнешката и фината мериносова вълна. „Студената вълна“ е търговското название на материя, изработена от фини вълнени влакна. Облеклата от тази материя са особено подходящи за летните горещини, защото изолират тялото. Има минимална склонност към мачкане. Може да окачите дрехата само на влажен въздух за да изчезнат гънките, и миризмите. Вълната не попива водни капки и е подходяща за зимния сезон. Чрез филцуване /затепване/ може да се повиши способността и да топли и да предпазва от вятър. Най-добрия съвет е да не перете вълната твърде често. Вместо това изчеткайте замърсяванията на повърхността и отстранете петната. В идеалния случай трябва да оставяте вълнената дреха да си почине 24 часа между две обличания, като в този период окачването на доброкачествена закачалка отстранява всички гънки и й позволява да възстанови формата си. Когато я перете, използвайте хладка вода с течен прах за вълна при 30 градуса и задължително при пране да не се усуква или търка. Не е желателно да се центрофугира, достатъчно е само да се увие в суха кърпа и се изцежда, като после изсушавате в хоризонтално положение. В своя магазин Фешън чойс предлага дрехи, в който вълната е в различни комбинации, но най-често се среща в комбинация с памук


Ленът е мек, но по-здрав от памука. Държи хладно и е подходящ за летни дрехи. Много лек, но не е еластичен. Не попива добре, затова пък трудно може да видите петна по него. Като всички меки материи, лесно се глади, но и лесно се мачка. Ленената дреха притежава прекрасен отпуснат и небрежен вид, като са предпочитани през лятото, поради факта, че оставя кожата да диша и пропуска въздух, като през цялото време оставя чувство за прохлада без да спарва, тъй като лена лесно попива вода и много бързо изсъхва. Естествените й влакна го правят здрав и плътен, макар че не може да се отрече факта, че е мъка за ютията, но ако все пак ви се наложи да гладите дреха от лен, то най добре е да леко намокрена или с пара или намокрени кърпи. Хубавото нещо за лена е, че колкото повече го перете, толкова по-мек става. С изключение на дрехите, които трябва да се почистват само на химическо чистене, той може да се пере при температура до 60 градуса и трябва да се глади, докато е влажен. Онлайн магазин fashionchoice и това лято е помислил за своите макси дами. На страниците на нашиятсайт ще откриете красиви макси рокли от висококачествен лен.  


Едно съветче от fashionchoice: Поради факта, че заради водата ленените влакна набъбват (и следователно се свиват), ленените и памучни изделия трябва предварително да се накиснат във вода или да се перат и сушат, без да бъдат изпъвани.

Друг представител на естествените тъкани е кашмира, който в модните среди с известен, като „кралска нишка“, защото топли 8 пъти повече от обикновената вълна и е много по-лек от нея и с по-дълъг живот. Интересен факт за него е, че всъщност той добива от вълната на Кашмирска коза. Тази порода обитава Кашмир(било е княжество в Хималаите, за които територии днес спорят Индия, Пакистан и Китай), Тибет и Хималаите . Плата е мек, фин, лек и много здрав. Пере се на ниска температура и трябва да се простира хоризонтално, за да не се разтегне и да увисне. Други естествени материи, който се срещат в комбинация с памук или вълна са:

·         Муселин, които нишки са меки и фини. Изработени от химични влакна, камгарна вълна или памук.
·         Жарсе,  което е меко и еластично. Представлява трикотажна материя, изработена от вълна и памук.
·         Кадифе, което можем да определим като „плюшена” и „мъхеста” материя. В основата му е памукът и е тежко.
·         Коноп - Без да ни се смеете, но конопът си има своите големи предимства! Най-добрите влакна се правят от Cannabis Sativа и са три пъти по-здрави от памука, поемат влагата, устойчиви са на слънцето, мухъла, плесените, а и лесно се багри. Лесно се мачка. След всяко пране става по-мека материята, без да намалява здравината си, но все пак става по-грубо. Използва се като смес с памук, коприна, вълна, полиестер.

Най-популярната материя от изкуствените материи е вискозата. Интерес факт за нея е, че много дизайнери я предпочита, като хавайските ризи в периода 1930-1950 г. са били изработвани именно от вискоза. В модния свят тя е известна като вискозна коприна или изкуствена коприна. Обикновено е с високо качество и блясък. Грос и Беван още през 1893 г. са открили, че при реакция на целулоза с алкална основа и серовъглерод, се получава разтвор с голям вискозитет, наречен вискоза. Вискозното влакно е здраво, но при омокряне губи половината от здравината си; друго нежелано свойство е образуването на гънки. Влакното се смесва най-често с памучни, вълнени и полиестерни влакна за производство на тъкани и плетени платове, за бельо, палта и рокли. Тя е най-естествената материя от всички получени по изкуствен път. Не е толкова издръжлива на опън както памука. Много от дрехи, който нашият онлайн магазин предлага са от вискоза или включват в състава си вискоза. Тя пере на 30-40 градуса в пералня. Не е желателно да се центрофугира на високи обороти. Не се използва сушилня. Глади се на знак коприна с пара или под влажна кърпа
Синтетичните влакна са най-използваните в модната индустрия, а те са полиестер, акрил, найлон, еластан (ликра).
Полиестера представлява вид полимер или т.е. химическо съединение, което включва както естествени, така й химични химикали.  Основното им качество е, че са здрави (устойчиви на опъване), но на другата везна е главният им недостатък - запарват. Компромисно решение е сместването им с естествени материали при изработването на тъканите. Синтетична материя през лятото е крайно неподходящ избор. За да се охлади, тялото и без това се поти. Синтетиката пречи на потта да се изпарява и ефектът е ужасен – още по-обилно потене срещу прегряването. Синтетичните материи имат и други недостатъци – образуват малки топченца по повърхността, силно се наелектризират, лесно се замърсяват. Поддава се добре на фиксиране при топлинна обработка (за плисета, плохи, ръбове на панталони). Не се мачка, устойчив е на светлина, молци, гниене, на пипане е мек и гладък. Поема малко влага. Полиестерът е материал, който се предпочита при създаването на смесени тъкани. Най- разпространените комбинации са с памук, вълна и лен. Използването му помага за намаляване на мачкаемостта на горепосочените материали.
Акрила е лек и мекичък, имитация на естествена вълна, но не толкова топъл. Може да имитира и други материи. Най-добре задържа цвета спрямо всички останали материи. Тъй като е синтетичен логично се наелектризира.
“Ликра” и “еластан” е едно и също. Всъщност “Lycra” е търговска марка, която е станала нарицателно – както “Xerox”. Това е синтетична, много еластична материя, често с блясък. Използва се за бански, клинове, чорапогащници, танцови и спортни облекла.
Сравнение между естествените и синтетични материи:
Естествените тъкани
Синтетични тъкани
По-добри като комфорт
Не толкова комфортни
По-лесно се мачкат
Не се мачкат лесно
По-лесно се цапат
Не се цапат лесно
не са еластични
еластични
Не се наелектризират
Наелектризират се
Абсорбиращи
При гладене може да се стопят от висока температура
Не толкова издържливи
Издържливи са, включително като цвят
Често в производството на дрехи се използва комбинация от естествени и синтетични материи. Целта е да се вземе най-доброто и от двете. Така, че ако дрехата ви не е 100% памук или 100% вълна, това не е страшно. Много рядко се произвеждат дрехи само от една материя, често присъствието на синтетика е добре.
Показаните модели ще откриете на този линк www.fashionchoice.bg. Там ще намерите и много други изгодни предложения от най-новите колекции за 2015.




РАБОТНО ВРЕМЕ НА ОПЕРАТОРИТЕ:
Пон. - петък от 09:00 до 18:00 часа.
Събота - от 9:00 до 13:00 часа.
Може да поръчвате 24 часа / 7 дни седмично
Телефони
  0897 234 734,
 0888 234 734
Електронна поща:fashionchoice@abv.bg
 

 

Няма коментари:

Публикуване на коментар